برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

حسین میری: «حضور و استفاده از بازار سرمایه، امکانی بزرگ در راستای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی کشور است. در این راستا ساده‌تر شدن برخی شرایط از جمله امکان وثیقه‌گیری در جهت تامین مالی شرکت‌ها اقدامی موثر است»

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، روز گذشته دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» را جهت اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

بازار سرمایه به عنوان محلی بزرگی دربرگیرنده بخش بزرگی از شرکت‌های تولید محور، مورد دقت و اهمیت زیاد کارشناسان و فعالان اقتصادی قرار دارند. در این راستا، حسین میری، ضمن مثبت ارزیابی کردن اجرای این قانون بر روی وضعیت شرکت‌ها به (سنا) گفت: بعد از اینکه راه‌های مستقیم و غیرمستقیم تامین مالی شرکت‌ها از خارج کشور محدود یا حذف شد، بار عمده تامین مالی از داخل (بازار سرمایه یا بازار پول) تامین شد؛ در نتیجه وابستگی شرکت‌ها به تامین مالی داخلی بسیار زیاد شد و از طرفی دیگر محدودیت‌هایی که شرکت‌ها در ورود مواد اولیه با آن مواجه شدند به طولانی شدن چرخه تولید و وصول مطالباتشان انجامید.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در چنین شرایطی، شرکت‌ها برای ایفای تعهداتشان دچار مشکل شدند؛ بنابراین، وجود چنین حمایت‌های قانونی در پیشبرد اهداف شرکت‌ها بسیار موثر و کمک‌کننده خواهد بود تا آنها بتوانند به فعالیت‌هایشان ادامه داده و به حل مشکلاتی تامین مالی خود بپردازند.  

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر در خصوص راهکارهای موجود در بازار سرمایه برای جذب نقدینگی لازم، توضیح داد: همانطور که اشاره شد، پیش از این، حجم زیادی از تامین مالی شرکت‌ها از طریق منابع خارجی مانند فاینانس انجام می‌شد؛ اما بعد از اینکه بازار سرمایه، تامین مالی را در قالب ابزارهای جدید مانند اوراق مشارکت و صکوک و غیره امکانپذیر کرد، بخش عمده‌ای از این نیازها از داخل تامین شد؛ به طوریکه می‌توان به جرات گفت عمده تامین مالی برای پروژه‌ها از محل همین اوراق منتشر شده در بازار سرمایه در حال انجام است. براین اساس، در مجموع، بخش عمده تامین مالی بلند مدت و تامین مالی پروژه‌ها در حال حاضر از بازار سرمایه انجام می‌شود.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.