برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

در سال ۹۸ اصرار داریم شرکت‌های سودآور را واگذار کنیم ضمن اینکه تجربه ادوار گذشته نشان داده واگذاری به صورت نقد و اقساط چالش‌برانگیز است به همین دلیل قرار است واگذاری‌ها صرفا به صورت نقد انجام بپذیرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در مراسم روز جهانی تعاون، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: اگر کسی اکنون به اقتصاد ایران نگاه کند می‌بیند که با یک پدیده شوم مواجه شدیم که آن تحریم ظالمانه و بر خلاف عرف معاهدات بین‌المللی است. ضمن آنکه در کنار آن یک پدیده میمون نیز وجود دارد و آن اهتمام و اراده نظام و دولت برای واگذاری واحدهای اقتصادی به بخش غیردولتی است.

وی ادامه داد: این دو پدیده یک شاهراه را برای تحول در اقتصاد ایران باز می‌کنند. هنگامی که بحث عبور از تحریم‌ها مطرح می‌شود، افزایش نقش مردم و مردمی کردن اقتصاد به میان می‌آید. تعاونی‌ها نیز به سبب ماهیت ساختاری خود می‌توانند بهترین بهره‌برداری را از این فرصت ببرند.

دژپسند افزود: دشمن به دنبال پیچیده‌تر کردن تحریم‌ها و محدود کردن ورود کالاهای اساسی است تا به این ترتیب مردم را مقابل نظام قرار دهد. تعاونی‌ها می‌توانند این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند و با تامین اقلام اساسی و واردات آن به کشور نقش خود را در اقتصاد پررنگ‌تر کنند.

وی با اشاره به رونمایی از شبکه ملی مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی (مهتا) در مراسم امروز گفت: این یک اتفاق بسیار مهم است زیرا تعاونی‌ها با زبان مدرن، مدیریت توزیع اقلام اساسی را بر عهده می‌گیرند و به واسطه آن نقش خود را برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی از کیک اقتصاد کشور بالا خواهند برد.

دژپسند در خصوص واگذاری‌های ماه‌های آینده گفت: خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ یکی از برنامه‌های مورد تاکید دولت است که ما در وزارت اقتصاد آن را به طور جدی پیگیری می‌کنیم. اکنون قرار است سهام باقی مانده دولت در بنگاه‌های بورسی را که شامل ۱۸ بنگاه می‌شود واگذار کنیم و پس از آن نوبت به واگذاری بنگاه‌های غیربورسی است که برای این واگذاری‌ها روش‌های جدیدی همچون واگذاری مدیریت، اجرا به شرط تملیک و یا ترکیبی از این دو را استفاده خواهیم کرد. شاهراه این واگذاری‌ها برای تعاونی‌ها این است که با افزایش سرمایه و الگوگیری از مردم منطقه و حتی رسیدن به عضویت چهار تا پنج هزار نفر برای گرفتن آنها اقدام کنند، ما برای اینگونه تعاونی‌ها فرش قرمز پهن خواهیم کرد.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.