برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن روند بازار سرمایه را با تکیه بر ورود روزافزون نقدینگی و پیش بینی گزارش های خوب صنایع، رو به رشد ارزیابی کرد و عبور شاخص از ۳۰۰ هزار واحد را اتفاقی بدیهی برای این روزها دانست.

 

محمد مهدی بحرالعلوم با تشریح متغیرهای فعلی تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه در خصوص تاثیر تسویه اعتباری کارگزاری ها بر این روند گفت: هرچند که مساله تسویه اعتباری کارگزاری ها در گذشته پررنگ و اثرگذار بود، اما در شرایط کنونی به یُمن افزایش حجم نقدینگی در بازار این مساله بسیار کمرنگ شده است.

وی با تاکید بر رعایت مشتری مداری و حفظ منافع مشتری به عنوان اولویت های کاری کارگزاری ها افزود: این اولویت ها سبب می شود که کارگزاری ها در برخورد با مشتریان اعتباری، آنها را مجبور به تسویه کامل در سررسید اعتباری یا سال مالی خود نکنند. همین موارد تغییر شرایط تسویه اعتباری کارگزاری ها را نسبت به چهار،پنج سال گذشته در پی داشته است. به طوری که این متغیر اکنون دیگر آن قدر پررنگ نیست که بتواند روی روند بازار تاثیر بگذارد.

 

گزارش های خوب، رشد بنیادی ها را تضمین می کند

نائب رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد از ارزش بازار سرمایه در اختیار سهام شرکت های بنیادی است، گفت: این شرکت ها با وجود این که P به E اکثر آنها در حدود ۵ یا حتی زیر ۵  است، در ماههای اخیر رشد قابل قبولی را تجربه نکرده اند. مهمترین دلیل این است که این شرکت ها برای حرکت نیازمند نقدینگی قابل توجهی هستند.

وی متغیرهای فعلی را برای سوق نقدینگی به سمت سهام بنیادی مناسب ارزیابی و خاطرنشان کرد: در حال حاضر روند ورود نقدینگی به بازار خوب است، همچنین گزارش عملکرد این شرکت که بخش بزرگی از ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده اند نیز خوب است. این در حالی است که تا حدود یک ماه پیش نقدینگی به میزان معناداری در بازار وجود نداشت تا این سهام بتوانند رشدی را تجربه کنند، اما اکنون حجم بالای ورود نقدینگی به بازار سرمایه می تواند رشد قابل قبولی را با سیگنال گزارش های ۶ ماهه متوجه این شرکت ها کند.

 

تثبیت ارز،بازارهای موازی را راکد کرد

بحرالعلوم نوسان های کوچک دلار در کانال ۱۱ هزار تومان را برای سفته بازان و صاحبان نقدینگی غیر جذاب خواند و گفت: تثبیت ارز در این محدوده سبب رکود بازار ارز و به تَبع آن برخی دیگر از بازارهای موازی شد. همین امر سبب کاهش تاثیر قیمت روزانه ارز بر بازار سرمایه و از بین رفتن نگرانی های بورسی ها  در این باره شد.

وی با اشاره به سایه افکندن رکود ارز بر بازارهای دیگر نیز افزود: از بین رفتن تلاطمات ارزی کاهش قیمت ها را در بازارهای طلا، مسکن و خودرو در پی داشته است که همین مساله تمایل به ورود نقدینگی به این بازارها را به شدت کاهش داده است. از سوی دیگر سپرده های بانکی نیز به دلیل ماه شمار شدن جذابیت خود را از دست داده است.

این فعال بازار سرمایه با بیان این که "بورس از رشد خود در بین سایر بازارها جامانده است" یادآور شد: این جاماندگی اکنون سبب ایجاد جذابیت در بین صاحبان نقدینگی شده است و افزایش کد بورسی و حجم ورود نقدینگی به بازار سرمایه نیز گواه همین مساله است. به نحوی که به خصوص در عرض یک ماه گذشته این نقدینگی  اثرات حضور خود در بازار سرمایه را به خوبی به ما نشان داده است

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.