برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

افزایش قیمت آب و برق در پایان سال/ مجوز صادرات برق به بخش خصوصی/افزایش ۴ برابرای

افزایش قیمت آب و برق در پایان سال/ مجوز صادرات برق به بخش خصوصی/افزایش ۴ برابرای هزینه انشعاب/شکاف در سد کارون ۴
افزایش قیمت آب و برق، تدوین آئین نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی، ادغام دو سازمان بهره‌وری انرژی ایران و سازمان انرژی نو، شکاف سد کارون ۴، افزایش ۴ برابری هزینه انشعاب برق و کاهش قابل توجه حجم آب سدها و افت فشار آب در تهران از مهم ترین رویدادهای حوزه نیرو در سال ۹۲ بود.
خبرگزاری فارس: افزایش قیمت آب و برق در پایان سال/ مجوز صادرات برق به بخش خصوصی/افزایش ۴ برابرای هزینه انشعاب/شکاف در سد کارون ۴

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در سال 92 حوزه نیرو دارای شرایط ویژه‌ای بود، چرا که از یک سو با مشکل کمبود اعتبار و واریز درآمدهای هدفمندی به خزانه مواجه بود و از یک سو با چالش زیان دهی شرکتهای آب و برق به دلیل افزایش نیافتن و واقعی نبودن قیمت های آب و برق مواجه بود.

در حال حاضر شرکت های آب و برق زیان ده هستند و چاره ای جزء افزایش بهای آب و برق نیست اما دلیل اصلی این زیان ده بودن اجرای طرح تثبیت قیمتها از سال 83 بود.

از سال 83 با اجرای طرح تثبیت قیمتها شرکت های آب و برق به شکل قابل توجهی با زیان انباشته مواجه شدند، به طوری که در حال حاضر گفته می‌شود، تمام 70 شرکت آب و فاضلاب کشور زیان ده هستند.

شرکتهای توزیع برق و برق منطقه‌ای نیز همین وضعیت را دارند، به طوری که گفته می شود، قیمت پایین‌برق، مهمترین معضل این بخش محسوب می‌شود و تا زمانی که قیمت‌ها اصلاح نشده و واقعی نشوند، بحث زیان‌ده بودن شرکت‌های توزیع سر جای خود باقی خواهد بود.

به هر حال و با توجه به پیش‌بینی افزایش 38 درصدی قیمت آب و برق در بودجه 92، افزایش قیمت آب و برق به ترتیب 20 و 24 درصد افزایش یافت و قرار شد، تا از اسفند و یا فروردین ماه این مصوبه اعمال شود.

هر چند بسیاری از کارشناسان معتقد هستند تا زمانی که قیمت آب و برق واقعی نشود،مصرف بالای برق و آب در کشور مرتفع نخواهد شد.

فلاحتیان معاون وزیر نیرو نیز معتقد است که قیمت برق اگر 38 درصد هم افزایش یابد، باز هم با قیمت تمام‌شده بدون احتساب هزینه سوخت فاصله است.

وی اضافه کرد: قیمت تمام شده برق بدون هزینه سوخت 68 تومان است، بنابراین اگر این 38 درصد تصویب شود، قیمت برق برای هر کیلووات ساعت 59.3 تومان می‌رسد، بنابراین باز هم با عدد 68 تومان که بدون هزینه سوخت است فاصله داریم.

*تدوین آئین نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی

تدوین آئین نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی در دولت دهم کلید خورد و برای اینکه کشور بتواند در کنار سایر صادرات گاز و نفت درآمدهای دیگری را وارد کشور کند به فکر تدوین آئین نامه ای افتاد که بخش خصوصی را ترغیب کند تا فعالیت خود را هم برای تولید برق و تامین نیاز داخل دخالت دهد و هم اینکه در زمان عدم نیاز به برق آن را به کشورهای همسایه صادر کند.

این صادرات ملزم به تدوین یک آئی نامه بدون نقص داشت که به گفته فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی این آئی نامه تدوین شده و بزودی با رفع مشکلات کوچک صادرات برق بخش خصوصی انجام می شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه صادرات برق توسط بخش خصوصی منتظر محاسبه و اعلام قیمت سوخت از سوی وزارت نفت است، گفت: وزارت نیرو از وزارت نفت تقاضای محاسبه نرخ سوخت برای صادرات برق توسط بخش خصوصی کرده است.

افزود: قیمت صادرات برق بخش خصوصی به نرخ سوخت بازمی‌گردد، وگرنه صادرات برق به توافق بخش خصوصی با کشورهای طرف قرارداد بازمی‌گردد، ولی اگر قیمت سوخت را وزارت نفت محاسبه کند، قیمت صادرات برق تا حدی تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت سوخت برق صادراتی را از وزارت نفت استعلام کرده‌ایم و هر عددی را که وزارت نفت اعلام کند، به بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که بخش خصوصی بتواند برای امضای قرارداد با کشورهای مقصد صادرات برق مذاکره کند.

فلاحتیان تأکید کرد: صادرات برق توسط بخش خصوصی منتظر محاسبه و اعلام نرخ سوخت از سوی وزارت نفت است و وزارت نیرو این درخواست را ارائه کرده است، اما هنوز جوابی داده نشده است.

*ادغام دو سازمان بهره‌وری انرژی ایران و سازمان انرژی‌های نو

ظاهرا توجه دولت یازدهم به اهمیت انرژیهای نو باعث شده تا این دولت به فکر تشکیل سازمانی به نام "ساتبا" بیافتد.چرا که دولت نیز معتقد است با این سازمان موجود و اساسنامه قبلی نمی‌توان سهم انرژی‌های نو ایران را در کشور افزایش داد.

تدوین اساسنامه ادغام سازمان انرژی‌های نو ایران با سازمان بهره‌وری انرژی در کمیسیون اجتماعی و انرژی مجلس در حال انجام است و اساسنامه ادغام این دو سازمان پس از مصوب شدن از سوی دولت به صورت لایحه به مجلس ارائه و پس از آن مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون اجتماعی و انرژی مجلس آنرا بررسی و رسیدگی خواهند کرد.

*شکاف سد کارون 4

سد کارون 4 که بلندترین سد بتنی دو قوسی ایران است سد کارون 4 که نخستین سد در بالا دست کارون است در اواخر آبان ماه سال جاری دچار شکاف و یا به نوعی ترک خوردگی در ناحیه تحتانی شد.

سد کارون 4 به عنوان بزرگترین سد بتنی کشور در ابتدای سال 1389 آبگیری شد؛ این سد با ارتفاع 230 متر و حجم بتنی افزون بر یک میلیون و 700 هزار متر مکعب توانایی ذخیره 2.3 میلیارد متر مکعب آب را داشته و نیروگاهی به ظرفیت یک هزار مگاوات در کنار آن ساخته شده است.

سد مذکور با هدف تنظیم آب رودخانه کارون به میزان 3.7 میلیارد متر مکعب در سال و نیروگاه هزار مگاواتی آن با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان 2100 گیگاوات ساعت ساخته شده است.

هر چند در ابتدای انتشار این خبر شرکت توسعه منابع آب منکر این موضوع شد اما بعد از تایید این خبر مجبور شد که در این خصوص اطلاع رسانی کند.

مجری طرح سد و نیروگاه کارون 4 در زمان اجرای این طرح بزرگ ملی، در واکنش به ترک خوردن این سد تاکید کرد: خاصیت بتن ترک است و تمام سدهای بتنی دنیا ترک می‌خورند.

حسن رنجبران اظهار کرد: تمام سدهای بتنی ترک می خورند و اصلاح می‌شوند و این موضوع مساله خاصی نیست. وی در واکنش به اعلام خبر ترک خوردن سد کارون 4 افزود: ممکن است کسانی سو‌ استفاده سیاسی از این موضوع کنند و بخواهند بگویند که پیمانکاران و مشاوران ایرانی توانایی ساخت چنین سدی را ندارند.

مجری وقت طرح سد و نیروگاه کارون 4 در مورد مطرح شدن موضوع نفوذپذیری سد کارون 4 قبل از افتتاح و پس از آبگیری، خاطرنشان کرد: این موضوع صحت ندارد و نفوذپذیر بودن سد در آن زمان (سال 89 و 90) را رد می‌کنم؛ این مطلب غلط است.

*افزایش 4 برابرای هزینه انشعاب برق

در اواخر فصل زمستان بود که خبرها و گلایه هایی از سوی مشترکان برق، سازندگان مسکن و در نهایت نمایندگان مجلس مطرح شد و آن این بود که هزینه انشعاب برق 4 برابر افزایش یافته است.

انتقاد تند برخی از نمایندگان مجلس و فراخواندن چیت چیان به مجلس برای توضیح در این خصوص باعث شد تا وزیر نیرو قول دهد که در خصوص انشعاب برق تجدید نظر کند که ظاهرا تاکنون در این خصوص هیچ اتفاقی رخ نداده است.

چیت چیان در خصوص وعده خود مبنی بر تجدیدنظر در خصوص هزینه انشعاب برق گفت:برخی از نمایندگان مجلس پیشنهادی کرده بودند، مبنی بر اینکه هزینه انشعاب برق در شهرها بین مناطق مختلف بر اساس قیمت‌های مختلف تفاوت قائل شویم.

وی ادامه داد: ‌به همین مناسبت با نمایندگان مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مکاتبه‌ای صورت گرفت که از سوی کمیسیون انرژی و از سوی وزارت نیرو افرادی تعیین و معرفی شدند تا (در کمیته مشترک) هزینه‌های انشعاب برق تجدید نظر شود.

هر چند ابراهیم کارخانه ای عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه هنوز در خصوص کاهش انشعاب برق از سوی وزارت نیرو اقدامی صورت نگرفته، گفت: امیدواریم چیت چیان به قول خود برای تجدیدنظر در خصوص هزینه‌های انشعاب برق عمل کند.

*کاهش قابل توجه حجم سدها و افت فشار آب در شرق تهران

محمد پرورش مدیر عامل آبفای استان تهران در اوسط فصل پاییز در یک نست خبری اعلام کرد که تهران با وضعیت خوبی از لحاظ بارندگی مواجه نیست و روند کاهشی آب سدهای تهران ادامه دارد پس مردم باید صرفه‌جویی بیشتری کنند.

خسرو ارتقایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز گفت: حجم آب موجود در مخازن سدهای تهران 200 میلیون مترمکعب کمتر شده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه حجم آب ورودی به مخازن سدهای تهران، از ابتدای سال آبی جاری (از اول مهر) تاکنون 14 درصد در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است افزود: حجم آب پشت سدهای تهران در حال حاضر حدود 410 میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود 610 میلیون متر مکعب بوده است، حدود 33 درصد کاهش نشان می‌دهد.

حجم آب ورودی به مخازن سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 92) تاکنون به 226 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته 38 میلیون مترمکعب کمتر است.

حجم آب موجود در مخازن سدهای تهران هم اکنون حدود 410 میلیون مترمکعب ثبت شده است در حالی که این میزان در زمان مشابه سال گذشته، 610 میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

به گزارش فارس، حجم آب ورودی به مخزن سدهای لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته به ترتیب 71، 41، 23، 15 و 38 درصد کاهش یافته است.

همچنین حجم آب ورودی به مخزن سدهای لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ترتیب 56، 40، 24، 46 و 60 میلیون مترمکعب گزارش شده است.

در زمان کنونی حجم آب موجود در مخازن سدهای لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان به ترتیب 14، 155، 111، 97 و 35 میلیون مترمکعب است.

براساس این گزارش، حجم کنونی آب موجود در مخزن سدهای لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته به ترتیب 71،41، 23 ، 15 و 38 درصد کاهش یافته است.

 

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.