برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

بازار بین بانکی کارکردهای مهمی در نظام مالی ایفا می کند.

کمک به بانک مرکزی به منظور اجرای سیاست های پولی از طریق راهبری نرخ سود و همچنین انتقال نقدینگی از بانک های دارای مازاد به بانک های دارای کسری بودجه، از مهم ترین این کارکردها هستند. در این صورت، بانک ها برای تامین کسری نقدینگی خود، به بانک مرکزی مراجعه نمی کنند و جلوی انبساط نقدینگی گرفته می شود که تاثیر آن را می توان در سایر بخش های اقتصاد مشاهده کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از  عصر مالی، بازارهای وام بین بانکی، نهادهایی هستند که بانک‌ها برای دوره مشخص در چارچوب آن به یکدیگر وام می‌دهند. بسیاری از وام‌های بین بانکی دارای سررسید یک هفته و کمتر و اغلب "وام‌های یک شبه" هستند. انجام عملیات استقراض در این بازارها بر مبنای "نرخ سود بین بانکی" انجام می‌شود.
در ابتدای سال نرخ سود بین بانکی زیر ۱۰ درصد بود، اما هم اکنون نرخ سود بین بانکی حدود ۲۲ درصد است که طبق گفته‌های رییس کل بانک مرکزی قرار است نرخ ۲۰ درصد اجرایی شود. بانک‌ها نیز توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سودبین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین وعملیاتی کنند.
تغییرات نرخ سود بین بانکی می‌تواند در افزایش و کاهش نرخ سود بانکی موثر باشد؛ بنابراین نظارت و کنترل بر نرخ سود بین بانکی توسط بانک مرکزی می‌تواند در پایین نگه داشتن نرخ سود بانکی موثر باشد.
هرچه نرخ سود بین بانکی بالاتر باشد، رشد نقدینگی تندتر خواهد بود. حال از آنجاکه بانک مرکزی در پی مهار تورم است، پس باید با روش‌هایی رشد نقدینگی را کنترل کند. یکی از راهکارهای کاهش تورم، کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات است. نرخ سود هم با نرخ بهره بین بانکی مرتبط است، از همین رو چنانچه مسیرش کاهنده باشد می‌تواند به اهداف تورمی بانک مرکزی کمک کند.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.