برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ضمن امیدواری نسبت به آینده بازار سهام معتقد است که باید بازار سرمایه را به اقشار مختلف جامعه شناساند، درباره لزوم حمایت از بخش خصوصی گفت: متاسفانه همیشه حمایت از بخش خصوصی و خصوصی‌سازی در حد شعار بوده اما این امر باید به یک اصل تبدیل شود.

 

 

به گزارش ایسنا، محمودرضا خواجه نصیری در نشست خبری که امروز برگزار شد، گفت: ما در راستای تغییر و ایجاد توسعه در بازار سرمایه به دنبال شناساندن این بازار  به اقشار مختلف جامعه هستیم. اعتقاد داریم که بازار سرمایه را به عنوان یک نهاد باید به جامعه شناساند. تمام خدمات بازار سرمایه محدود به عده خاصی بوده و بیش از ۹۰ درصد مردم بازار سرمایه را نمی‌شناختند ما به شدت به دنبال این موضوع هستیم که بازار سرمایه را به اقشار مختلف بشناسانیم.

ممنوعیت برای صدور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها یک فرصت است

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن اضافه کرد: از سال گذشته ممنوعیت برای صدور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها رخ داد اما سعی کردیم که نهادهای مالی بازار سرمایه را به مردم بشناسانیم.

خواجه نصیری افزود: الگوهای زیادی در شرکت‌هایِ پرداخت داریم که از خود بانک‌ها جلو زده‌اند ما هم در این راستا کم کاری کرده‌ایم ولی الان هم دیر نیست. می‌توانیم از آن‌ها جلو بزنیم. شاید در ابتدا اینکه بانک‌ها خدمات بازار سرمایه را ندهند یک تهدید بود، ولی می توانست به یک فرصت بدل شود.

وی با اشاره به پلتفرم اینترنتی که این شرکت برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارد، گفت: کل کاربران ما به ۵۰۷ هزار نفر رسیده است. ما روزی ۲۰۰۰ کاربر جدید ثبت می‌کنیم و روزهایی داشتیم که بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان تراکنش مالی داشتیم، این پلتفرم‌ها باعث می‌شود از سیستم پولی استقلال داشته باشیم و دیگر به جاهایی که کارگزاران دفتر دارند منحصر نخواهیم بود.

وی افزود: دارایی تحت مدیریت ما در حال حاضر حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است، ما صندوق‌های بازارگردانی داریم و ۲۰ سهم را بازارگردانی می‌کنیم. ۲۶۳۷ میلیارد تومان اوراق سهام داریم سهامی را که الان بازارگردانی می‌کنیم ارزش آن ۱۸ درصد ارزش کل بازار است.

خواجه نصیری ادامه داد: وقتی می‌خواهیم  یک شخص را در بورس بیاوریم باید خدمات مختلفی به او بدهیم، باید سعی کنیم او را از لحاظ اطلاعاتی حمایت کنیم تا از پسِ آن چه که در بازار سهام وجود دارد بربیایند.

حمایت از بخش خصوصی شعار بود

مدیرعامل سرمایه‌گذاری تمدن افزود: حمایت از بخش خصوصی و خصوصی‌سازی همیشه شعار بوده شما یک رئیس سازمان بورس یا یک وزیر اقتصاد را پیدا نمی‌کنید که این شعار را نداده باشد حمایت از بخش خصوصی یک اصل اساسی دارد و آن این است که اصل برائت را بپذیریم و بگوییم بخش خصوصی سالم است مگر اینکه خلافش اثبات شود. اگر غیر از این باشد که ما بگوییم خصوصی‌سازی خوب است فقط حرف زده‌ایم. اگر این احساس که باید بخش خصوصی را جدی گرفت نباشد که به نظر من نیست، ما همچنان روی بخش خصوصی تردید و بدبینی خواهیم داشت. ما باید اولویت‌ها را در نظر بگیریم. در بخش خصوصی شخصی را داشتیم که آمده‌اند کل شرکت را خورده‌اند و رفته‌اند اما برعکسش بوده است. ما عضو انجمن بانکداران آسیایی شده تا بگوییم بازار سرمایه هم سهم خود را در اقتصاد دارد.

وی درباره تعداد انتشار اوراقی که در بورس منتشر کرده است، گفت: ما ۵ اوراق سلف در بورس کالا منتشر کردیم و مجموعا تا پایان شهریور بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان تامین مالی در حوزه بدهی داریم.  با تغییر ساختار وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اعتقاد دارم که سازمان بورس هم از این فرصت استفاده کند و استارت توسعه را بزند.

وی درباره بازار سهام نیز گفت: نسبت گردش معاملاتی بازار ما به ارزش بازار عدد خوبی نیست. وقتی گردش زیاد می شود قیمت‌ها قابل اتکاتر هستند و درآمدها بیشتر و بورس پول دار تر می شود و راه حل اش هم یک چیز است معاملات الگوریتمی و معاملات پر فرکانس اگر فرض کنیم این آمار روزی در کشور محقق شود حجم معاملات ما ۲۰ برابر می شود.

خواجه نصیری گفت: بورس تهران درگاه ارایه خدمات به مردم است، مردم باید با بورس تهران راحت ارتباط برقرار کنند این موضع نباید مقطعی باشد که سالی یه بار شرکتی را دعوت کنند و لوحی بدهند.

فقط می‌خواهیم مدیر شویم

خواجه نصیری گفت: تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه منوط به نظر بانک مرکزی است و بانک مرکزی قبول نکرده که مدیران بانکی صندوق خطرپذیر تاسیس کنند ما درخواست داریم که درخواستمان را ببیند و وقتی دیدند می توانند جواب مثبت یا منفی دهند، اما در حال حاضر پاسخ منفی دادند و نگفتند که چرا جوابشان منفی است.  

وی در پاسخ به اینکه با توجه به برنامه ششم توسعه بانک‌ها و نهادهای مالی وابسته به بانک نباید منابع بانکی را وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر کنند چرا که این منابع پول‌های عامه مردم است و باید از ریسک‌های سوداگرانه دور شود، شما چرا می‌خواهید تلاش کنید که منابع بانکی وارد صندوق‌های خطر پذیر و مدیر بانکی مدیر صندوق شود؟   گفت: ما نمی خواهیم منابع بانکی را وارد صندوق های خطر پذیر کنیم بلکه تنها می‌خواهیم مدیر این صندوق ها باشیم.

معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در پاسخ به اینکه بانک مرکزی چطور مطمئن باشد که مدیران بانکیِ صندوق‌های خطر پذیر قطعا به منابعِ بانک برای صندوق‌های خود و صندوق‌های دیگران دست نمی‌زنند؟ گفت که ما قطعا به این منابع دست نخواهیم زد. او در عین حال در پاسخ به اینکه "پس در صورت مدیرِ صندوق خطر پذیر شدن، منابع صندوق های خطر پذیرتان را از کجا می‌خواهید تامین کنید" پاسخ مشخصی نداد.

خواجه نصیری افزود: نرخ اوراق خزانه حدود ۳۰ است یعنی اگر اوراق خزانه بخریم ۳۰ درصد سود می‌کنیم. آن قیمت‌هایی که در بازار خورده با نرخ اوراق خزانه می‌خواند شرکت‌ها اگر موجب تورم شوند سودآوری آنها افزایش خواهد یافت که مقداری زمان می‌خواهد.

بورس نیازمند نقدینگی است

وی درباره وضعیت بازار سهام نیز گفت: سیمان و فولاد این روزها صرف ساخت و ساز می‌شود یا صرف احتکار؟ اگر صرف ساخت می‌شود که خوب است اما اگر احتکار می‌شود خوب نیست و نباید انتظار رشد بازار را داشته باشیم. زمانی بازار رشد کرد که ریسک‌های سیستماتیک ما کم شد. از ابتدای سال نزدیک ۴۰ درصد رشد داشتیم. من به آینده بورس امیدوارم اما به این تحلیل که هر چی گیرمان آمد بخریم اعتقادی ندارم.

وی درباره لزوم ورود نقدینگیی به بورس نیز گفت: نکته مهم این است که نقدینگی چطور به بورس وارد خواهد شد اگر بهترین ماشین دنیا را در یک محله فقیر نشین ببرید نمیتوانید قیمتی که درخور آن ماشین است را روی آن بگذارید چرا که نقدینگی در آنجا وجود ندارد حالا بورس هم همینطور است اگر بورس بهترین جای دنیا باشد وقتی نقدینگی نباشد رشدی صورت نمی گیرد البته نیاز به نقدینگی شرکت‌ها در شرایط کنونی ته ندارد.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.