برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

مدیران سرمایه‌گذاری پتروشیمی خلیج فارس می‌گویند در حالی سهام پتروشیمی نوری در بورس تهران به زودی عرضه می‌شود که یکسان‌سازی نرخ ارز تاثیری بر سودآوری پتروشیمی‌ها ندارد. آنها همچنین از عرضه دو شرکت دیگر در بورس اوراق بهادار خبر می‌دهند......

 

به گزارش ایسنا، اشرف‌زاده - مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان - در نمایشگاه بورس کیش با اشاره به لزوم تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: ما روی سه محور بازار سرمایه با توجه به حضور خود در بازار سهام و شرکت‌های بورسی دیگر با هدف تأمین مالی و در نهایت طرح‌های توسعه‌ای گام برمی‌دارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر نحوه ارزش‌گذاری پتروشیمی نوری برای عرضه اولیه و انتقادهایی که به آن وارد شده بود، گفت: ما به سه جای مختلف کار ارزش‌گذاری را سپردیم و در نهایت برای ارزش‌گذاری از این سه قیمت میانگین موزون می‌گیریم.

اشرف‌زاده با اشاره به برداشتن سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا، اظهار کرد: در مورد نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی و نرخ ارز حاصل از صادرات هم‌اکنون این موضوع با توجه به بخشنامه‌ای که طی روزهای قبل در خصوص عرضه کالا در بورس ابلاغ شد مطابق با نرخ مندرج در سامانه نیما تعیین و به این ترتیب فرآیند نرخ‌گذاری میان خوراک و نرخ فروش ارز حاصل از صادرات متعادل شده است. با این روش نه‌تنها تولیدکنندگان سود می‌برند بلکه قیمت‌ها نیز با توجه به سقف رقابتی به تعادل می‌رسند.

وی درباره حذف دلالان از معاملات محصولات گفت: موضوع عرضه کالا به مصرف‌کننده نهایی همواره دغدغه مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس از سال ۹۲ تاکنون بوده و این در حالی است که از طرح این خواسته تا اجرای مباحث قانونی که در اختیار مجتمع‌های پتروشیمی نیست همواره اما و اگرهای بسیاری وجود دارد.

وی ادامه داد: مجتمع‌های پتروشیمی عرضه‌کننده محصول هستند و دائماً سر اینکه مسیر عرضه کالا تا مصرف‌کننده نهایی شفاف و درست شود، دچار چالش بوده‌اند. این در حالی است که به وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره عنوان شده که مسیر عرضه کالا به مصرف‌کننده نهایی باید تنظیم و شفاف شود، اما مجتمع‌های پتروشیمی ملزم هستند تا درست شدن این مسیر از قوانینی که ابلاغ می‌شود تبعیت کنند.

اشرف‌زاده افزود: در خصوص مجتمع بوعلی سینا کمیته‌ای تشکیل و موانع موجود مطرح شد و نتیجه حاصل حاکی از بروز حادثه مذکور در فرآیند عملیاتی شرکت است. مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس و گروه پترول به دنبال کنترل و حذف ریسک هستند و حاضرند راه‌اندازی یک مجتمع یا طرح توسعه چندین ماه عقب بیفتد اما ایمنی و محیط‌زیست به درستی رعایت شود.

مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا  نیز با بیان اینکه بیمه خسارت حادثه مجتمع به‌طور کامل دریافت شده گفت: مجتمع‌های آروماتیکی پتروشیمی چنانچه فرمول محاسبه نرخ خوراک برای آنها تغییر داده نشود شاید به مشکل بربخورند، درعین‌حال اینکه چرا در بورس کالا همچنان دلال‌ها محصولات پتروشیمی را خرید می‌کنند را باید از وزارت صنعت پرسید. شرکت‌های پتروشیمی به‌طور شفاف اقدام به عرضه کالا می‌کنند و پتروشیمی بوعلی سینا نیز محصولات خود را در بورس انرژی روانه میز فروش می‌کند، اما این در حالی است که همچنان تهمت عرضه مواد در خارج از بورس را بشنوند.

اشرف‌زاده مدیرعامل پترول با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای این گروه عنوان کرد: ازجمله طرح‌های توسعه در حال اجرایی شدن هستند شامل پتروشیمی ایلام با سه فاز پلی‌اتیلن که در سال ۹۴ افتتاح شده و از طریق خط اتیلن غرب، خوراک خود را تأمین می‌کند. فاز دوم نیز خط الفین است که به نوعی تولیدکننده خوراک پلی‌اتیلن خواهد بود و در فاز سوم نیز عملیات شیرین‌سازی خوراک در این مجتمع صورت می‌گیرد. تا پایان امسال این سه طرح در مجتمع ایلام راه‌اندازی خواهد شد که به این ترتیب برای صنعت استراتژیک پتروشیمی غرب کشور شاهد افزایش ۵۰۰ هزار تنی ظرفیت الفین و ۳۰۰ هزار تنی پلی‌اتیلن خواهد بود که با پیشرفت ۹۴ درصدی روبه‌رو هستند.

این مقام مسئول از راه‌اندازی مجتمع پتروشیمی لردگان در سه ماهه اول سال آینده نیز سخن گفت و افزود: این طرح تقریباً شبیه پتروشیمی پردیس با ظرفیت ۱.۷ میلیون تنی آغاز به کار خواهد کرد که از طریق فاینانس چین تأمین مالی و با پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصدی روبروست که برای سهامداران راه‌اندازی این طرح‌ها قابل تأمل است. در کنار آن طرح الفین گچساران که به نوعی تکمیل‌کننده زنجیره ارزش از دیدبلند تا پلی‌اتیلن ایلام خواهد بود با پیشرفت فیزیکی ۵۸ درصدی همچنان در حال تکمیل بوده و حدود ۸۰ درصد تسهیلات این طرح تاکنون خریداری شده است. در این طرح برای رفع مشکلات ریالی و همچنین تأمین مالی ارزی از طریق صندوق توسعه ملی اقدام به جذب ۲۰۰ میلیارد تومان منابع از بانک‌ها و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت شده است که این طرح با برنامه پیشرفت سه درصدی در هر ماه تا پایان سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل پترول از طرح موسوم صدف برای تولید لاستیک مصنوعی به عنوان یک تکنولوژی نو با پیشرفت ۴۰ درصدی خبر داد و گفت: این طرح با برآورد سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۶۰ میلیون یورو در سال ۱۳۹۸ تکمیل و در سال ۱۳۹۹ در مسیر تولید قرار خواهد گرفت. همچنین طرح پلی پروپیلن ۱۵۰ هزار تنی ایلام با پیشرفت ۲۵ درصدی در سال قبل از سوی هیأت مدیره پترول تصویب و اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای تکمیل زنجیره ارزش به عنوان اولویت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در دستورکار قرار گرفته است.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.