برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

منابع آگاه چینی گفتند بانک کانلون که از سوی شرکت ملی نفت چین کنترل می‌شود از ابتدای نوامبر (10 آبان) تراکنش‌های پرداخت بر پایه یوآن از ایران را متوقف خواهد کرد......

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، رویترز به نقل از 4 منبع آگاه مدعی شد بانک کانلون، کانال چینی کلیدی برای انجام تراکنش‌ها با ایران قرار است مدیریت پرداخت از ایران را تحت فشار تحریم‌های آمریکا متوقف کند.

به گفته این منابع آگاه که شامل نمایندگان وام خارجی و مقامات تجاری معامله کننده با ایران هستند، کانلون، کانال رسمی اصلی برای انتقال پول میان ایران و چین به صورت زبانی به مشتریان خود اطلاع داده است از ابتدای ماه نوامبر پرداخت‌های بر پایه یوآن ایران به چین را قبول نخواهد کرد.

این 4 منبع آگاه افزودند این بانک که از سوی بازوی مالی گروه دولتی انرژی سی‌ان‌پی‌سی (شرکت ملی نفت چین) کنترل می‌شود، قبلا به صورت آرام و بی سر و صدا پرداخت‌های بر پایه یورو از ایران را از اواخر ماه آگوست (مرداد) به حالت تعلیق درآورده بود.

بانک کانلون و سخنگوی سی ان پی سی نیز از اظهارنظر در این رابطه خودداری کردند.

مشخص نیست که این تعلیق خدمات چقدر طول خواهد کشید و چگونه تجار چینی که هنوز به ایران کالا و خدمات می فروشند می‌توانند پرداخت‌ها را دریافت کنند. همچنین مشخص نیست که آیا خدمات تسویه پرداخت‌های چین برای خریدهای نفتی ایران در این بانک تحت تاثیر قرار گرفته است یا نه.

چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و تقریبا تمام پرداخت‌های نفتی این کشور از طریق کانلون انجام می‌شود. چین تقریبا هر ماه به ارزش 1.5 میلیارد دلار از ایران نفت کرده است. به گفته منابع آگاه در صنعت نفت چین، اما پالایشگاه‌های دولتی از ماه اکتبر خرید نفت از ایران را کاهش داده اند.

یکی از این منابع گفت: «مدیر حساب‌های کانلون به ما گفت پرداخت‌های ایران پس از این تاریخ برگشت داده خواهد شد.»

یک منبع آگاه دیگر گفت: « عدم ازسرگیری یا ازسرگیری این خدمات یا زمان آن به موقعیت بین‌المللی پس از اجرای تحریم‌ها در 5 نوامبر بستگی  دارد.»

بانک مانلون در سال 2006 تاسیس شد. شرکت سی ان پی سی در سال 2009 با تزریق سرمایه به این بانک با هدف توسعه تجارت تامین مالی خود به بزرگ‌ترین سهام‌دار آن تبدیل شد. این شرکت اکنون 77.09 درصد سهامکانلون را در اختیار دارد.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.