برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

در شمال غربی استان خراسان شمالی شهری زیبا به نام مانه و سملقان قرار دارد که با بجنورد از شمال و شمال شرق، با جاجرم در جنوب، با گرمه از جنوب غربی و با شهرستان های

در شمال غربی استان خراسان شمالی شهری زیبا به نام مانه و سملقان قرار دارد که با بجنورد از شمال و شمال شرق، با جاجرم در جنوب، با گرمه از جنوب غربی و با شهرستان های مراوه تپه و کلاله در غرب هم مرز است. این شهر تا مرکز استان یعنی بجنورد فقط 40 کیلومتر و تا مشهد مقدس 280 کیلومتر فاصله دارد. بازدید از مکان های دیدنی شهرستان مانه و سملقان را در لیست سفرهای خود قرار دهید تا از تماشای زیبایی ها لذت ببرید. شهرستان مانه و سملقان از نظر جغرافیایی به دو قسمت کوهستانی و دشت تقسیم می شود. بخش کوهستانی عمدتا در جنوب و جنوب غربی شهرستان قرار گرفته و شامل ارتفاعات قورخود، حسن بگ قوالی و یامان داغی و در بخش شمالی ارتفاعات بزداغی و خرتوت می باشد. رود اترک از بخش مانه در شمال این شهرستان می گذرد و به طور کلی وجود منابع آب دائمی و خاک حاصلخیز این شهرستان را به یکی از مناطق عمده کشاورزی استان تبدیل کرده است. شیرین دره و به ویژه روستای محمدآباد، حصه گاه و... از دیرباز کانون شالیکاری و کشت برنج است و برنج این منطقه در استان شهرتی در خور دارد. در ادامه ی مطلب با ما در مجله گردشگری همگردی همراه باشید برای اطلاعات بیشتر از جاهای دیدنی مانه و سملقان خراسان شمالی...
شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی

پیشینه ی شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی

اقلیم خوش آب و هوا و وجود منابع سرشار طبیعی در شهرستان مانه و سملقان از دیرباز موجب جلب توجه جوامع انسانی و شکل گیری فرهنگ و تمدن های درخشانی در منطقه شده است. وجود آثار تاریخی و مکان های دیدنی شهرستان مانه و سملقان از دوره های پیش از تاریخ تا دوره معاصر در بخش های مختلف این شهرستان در بخش های مختلف این شهرستان گویای استقرار مداوم بشر در این خطه می باشد. براساس پژوهش های باستان شناسی بخش هایی از منطقه مانه و سملقان برای نخستین بار در حدود هشت هزارسال پیش مسکونی شده که آثار آن را می توان در "تپه قلعه خان" در دشت سملقان مشاهده کرد. این منطقه در دوره ی هخامنشی به عنوان بخشی از ساتراپی و ولایت پارت به شمار می رفته اما در دوران اشکانی و ساسانی، بسیار بیشتر مورد توجه بوده و مرکزیت یافته است. آتشکده اسپاخو به عنوان مهم ترین بنای تاریخی استان یادگار ارزشمندی از اهمیت و رونق این منطقه در روزگار ساسانی می باشد.
مانه و سملقان خراسان شمالی

فرهنگ و هنر

براساس کاوش های تپه قلعه خان یکی از مکان های دیدنی شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی سابقه ی کهن ترین استقرار در آن، به دوره ی نوسنگی یعنی حدود هشت هزار سال قبل باز می گردد. از دوران تاریخی، قلعه عظیم ساسانی قلعه خان و محوطه بزرگ تپه ریوی؛ دو نمونه از کانون های مهم مدنی و فرهنگی شناسایی شده اند. محوطه ی باستانی ریوی در عصر هخامنشی و اشکانی شهری عظیم (بیش از 110 هکتار) از این دوران را در دل خود جای داده است. وجود آتشکده ی اسپاخو نیز اهمیت دین زرتشت در منطقه را نشان می دهد. 
در دوران اسلامی وجود مشاهیری چون احمد بن محمد بن عبدالله زردی معروف به علامه زردی (در گذشت به سال 338 هجری در نیشابور) و نیز آرامگاه هایی کهن چون مقابر روستای زرد و نیز امامزاده قاسم بازار قارناس، امامزاده دلاور، امامزاده گلزار کشانک و... نشانه دیرینگی و رونق فرهنگ اسلامی در این خطه است. 
تنوع قومیتی و وجود اقوام کرد، ترک و ترکمن و همچنین تعداد محدودی قوم و بلوچ که در اوایل دوره پهلوی به این منطقه کوچ کرده اند، سبب خلق آثار هنری متنوع و فرهنگ غنی در این منطقه شده است. صنایع دستی این شهرستان شامل انواع دست بافته ها و زیراندازها چون گلیم و جاجیم، قالی و قالیچه، سفره کردی، نمدمالی و... می شود.
آداب و رسوم مردمان شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی

جاذبه های تاریخی

آتشکده اسپاخو

اثر مشهور آتشکده اسپاخو در روستایی به همین نام و در 61 کیلومتری جنوب شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان در نزدیکی جاده گرگان به بجنورد قرار دارد. در روستای اسپاخو تاکنون 14 اثر و محوطه تاریخی شامل آتشکده اسپاخو، قلعه شهر سوخته، معدن تاریخی، ساختارهای آرامگاهی، قلعه ساسانی، محوطه باستانی اسپاخو، حمام، راه قدیمی، محوطه ساسانی، رشته قنات قدیمی، محوطه اسلامی و محوطه چشمه علی اصغر شناسایی شده است. اما مهم ترین و شاخص ترین اثر این مجموعه آتشکده اسپاخو می باشد که بر روی تپه ای نسبتا بلند در جنوب روستای امروزی اسپاخو قرار دارد. این بنا با جهت شرقی- غربی از دو فضای مستقل تشکیل شده و فضای مربع شکل زیر گنبد که فضای اصلی (تالار)اش می باشد و فضای مستطیل شکل ایوان. ابعاد کلی بنا 50/12* 40/21 متر است.
شماره ثبت ملی: 1579
https://www.instagram.com/p/BqRqLyHABNQ/

منطقه نمونه و روستای هدف گردشگری درکش

روستای درکش از جاهای دیدنی مانه و سملقان، واقع در دهستان آلمه از توابع بخش سملقان شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی می باشد و در فاصله ی 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه واقع شده و از جاده اصلی 2 کیلومتر فاصله دارد. درکش آب و هوای معتدل، طبیعتی جنگلی و کوهستانی و نیز چشمه سارهای بسیار دارد. تنها جنگل بلوط شرق کشور در اطراف این روستا قرار دارد. به علاوه در کوهسارها و دره های مجاور باغات میوه، انواع گیاهان دارویی و گونه های مختلف جانوری وجود دارد. از تولیدات محلی این روستا می توان گردو، بادام، انواع محصولات باغی شامل گیلاس، گلابی و عسل... را نام برد. جمعیت آن براساس آخرین سرشماری حدود 950 نفر می باشد.
https://www.instagram.com/p/BobbHnrFFWI/

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.