برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

سیاهچاله چیست؟ آیا تا بحال چیزی در مورد سیاه چاله ها شنیده اید؟ آیا می دانید سیاه چاله های چه هستند و چگونه به وجود می آیند؟ در حال حاضر تعداد بی شماری سیاهچاله در 

سیاهچاله چیست؟ آیا تا بحال چیزی در مورد سیاه چاله ها شنیده اید؟ آیا می دانید سیاه چاله های چه هستند و چگونه به وجود می آیند؟ در حال حاضر تعداد بی شماری سیاهچاله در سراسر فضا وجود دارد. این سیاهچاله ها بعد از متلاشی شدن یک ستاره ایجاد می شوند و به این دلیل به آن ها سیاه چاله گفته می شود که هرچیزی که وارد آن می شود راه برگشتی ندارد. حتی نور نیز نمی تواند از جاذبه این سیاهچاله ها فرار کند. در نتیجه ما آن ها را به صورت یک حفره سیاه رنگ می بینیم. برای آشنایی بیشتر با آن ها در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

سیاهچاله چیست

آیا سیاهچاله ها قابل دیدن هستند؟

به این دلیل به آن ها سیاهچاله گفته می شود که هرچیزی که وارد آن می شود راه برگشتی ندارد. چیزی که انسان می بیند نتیجه تابش نور به آن می باشد. اما جاذبه آن ها به حدی بالاست که حتی نور نیز نمی تواند در آن نفوذ کند. در نتیجه سیاهچاله ها قابل دیدن نیستند. از این رو نمی توان آن ها را دید اگرچه ملموس هستند و می توان جاذبه آن ها را بر روی اشیای اطراف مشاهده نمود.

آیا ما در مدار آنها ها قرار داریم؟

کمان ای* (*Sagittarius A) منبعی قوی از امواج رادیویی بسیار فشرده می باشد که در مرکز راه شیری واقع شده است. وجود همین کمان باعث حالت چرخشی شدن کهکشان شده است. گفته می شود این جرم فشرده یک سیاهچاله می باشد. پس به احتمال زیاد ما در مدار یکی از آن ها قرار داریم.

چگونه به وجود می آیند؟

وقتی ستاره ای متلاشی می شود، واکنش های همجوشی هسته ای آن متوقف شده و فقط نیروی گرانشی آن باقی می ماند. این نیروی گرانشی باعث کشیده شدن ستاره به درون خود می شود. ستاره فشرده شده و داغ می شود و در نتیجه انفجار عظیم ابرنواختر انجام می گیرد. در اثر این انفجار تمامی مواد و اشعه ها به درون فضا پرتاب می شوند و فقط یک هسته ی عظیم باقی می ماند.

سیاهچاله چیست 1

اندازه آنها چقدر است؟

بر اساس فرضیه ها، آنها در اندازه مختلف دسته بندی می شوند. آن ها می توانند بسیار کوچک با جرمی معادل 22 میکرو گرم یا خیلی بزرگ با جرمی 40 میلیارد برابر خورشید باشند.

سیاهچاله چیست؟ آیا ستاره ها را می بلعند؟

نیروی گرانشی و قدرت جذب سیاهچاله ها به حدی بالاست که هرچیزی که در نزدیکی آن ها قرار داشته باشد، بلعیده می شود. ستارگان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

قدرت پرتاب آن ها چقدر است ؟

زمانی که مواد زیادی را به یکباره بخورند، باعث ایجاد مقاومت در آن ها می شود. این اتفاق موجب می شود تا جریان بزرگی از پلاسما را پرتاب کنند که به آن ها پرتابه های پلاسمائی گفته می شود. این پرتابه ها صدها هزار سال نوری طول دارند.

سیاهچاله

سیاهچاله چیست؟ آیا اختروش تولید می کنند؟

اختروش ها یا کوازار (quasar) نورانی ترین اجرام آسمانی هستند. این هسته های فعال 300 میلیارد بار از خورشید و 25000 بار از ستارگان روشن تر می باشند. به همین دلیل به آن ها اختروش یا شبه ستاره گفته می شود. این اجرام انرژی خود را از تغذیه انرژی سیاه چاله ی بسیار بزرگی به دست می آورد. این سیاه چاله در مرکز اختروش وجود دارد.

آیا یک چاله هستند؟

خیر، آنها یک چاله نیست. سیاه چاله یک کره است و هیچ تونلی در آن وجود ندارد.
سیاهچاله چیست 2

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.