برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

یک منطقه باستانی مصری که تحت عملیات حفاری قرار دارد و باستان شناسان آن را متعلق به حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌دانند، به تازگی و در جنوب شرقی هرم مشهور جیزه کشف شده است که شامل مقبره مقامات عالی رتبه مصری است.

 

مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی می‌گوید که یافته‌ها، شامل یگ گور آهکی از سلسله پنجم مصر است؛ سلسله‌ای که حکومت آن از قرن بیست و پنجم تا بیست و چهارم قبل از میلاد ادامه داشت.

بنابر اعلام موسسه باستان شناسی ایالات متحده آمریکا، این گور، حاوی بقایای دو مرد است: Behnui-Ka، یک کاهن و قاضی، که تقریبا به سه پادشاه خدمت کرده بود و Nwi Who ، کسی که به عنوان یکی از فرماندهان اصلی و ناظر امور سکونت‌گاه‌های جدید بود. نام Behnui-Ka قبلا هرگز در این منطقه به گوش کسی نخورده بود.

گورهای 4500 ساله باورنکردنی که در هرم جیزه پیدا شده است

هرم بزرگ جیزه

در میان مصنوعات موجود در داخل قبر، یک مجسمه آهکی وجود دارد که یکی از این دو مرد را به همراه همسر و پسرش نشان می‌دهد. تابوت سنگ آهکی آن دو، دست نخورده و سالم پیدا شده بود، به این معنی که بقایای آنها به طور کامل، داخل تابوت است، اما هنوز درباره تایید یا رد این مطلب، هیچ اظهار نظر رسمی نشده است.

حقیقت این است که این دو مقام رسمی، که به شدت در کار ساخت و ساز اهرام فعال بوده‌اند، نزد مقامات مصری از وجهه خاصی برخوردار بودند. دکتر زاهی هواس، وزیر سابق امور باستانی، در بخشی از بیانیه‌ای که در رابطه با گورستان سازندگان اهرام ارائه شده می‌گوید: "می‌خواهیم به دنیا نشان بدهیم که اهرام مصر، توسط برده‌ها ساخته نشده‌اند، بلکه سازندگان هرم‌ها، قبرهای خودشان را در اینجا می‌ساخته‌اند، تا به پادشاهشان نزدیک باشند (اشاره به این موضوع که گفته می‌شود اهرام توسط برده‌هایی ساخته شده که وقتی در حین کار جان می‌دادند، همانجا و در بین دیوارها دفن می‌شدند)."

کشف‌های ارزشمند دیگری هم از سلسله پنجم صورت گرفته است؛ مثلا در آوریلِ ۲۰۱۹، قبرِ یکی از مقامات ارشد، در نزدیکی جنوب قاهره پیدا شد. گور او شامل کنده کاری‌هایی به رنگ‌های روشن، از جمله یک سبز زنده و درخشان بود.

متون نوشتاری زیادی برای بررسی و فهمیدن چیزهای بیشتری درباره سلسله پنجم پادشاهان مصر، وجود ندارد و اکثر اطلاعات موجود، از طریق شرح وقایعی به دست آمده است که به صورت سنگ نوشته، حکاکی شده بوده است و متخصصان توانسته‌اند از دل آنها اطلاعاتی را به دست بیاورند.

گورهای 4500 ساله باورنکردنی که در هرم جیزه پیدا شده است

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.