برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

خارش گوش می تواند به علل مختلفی مانند عفونت، آب گیر کرده داخل گوش و گزش حشرات رخ دهد که بهتر است در این مواقع از گوش پاک کن استفاده نکنید. خارش

 

خارش گوش می تواند به علل مختلفی مانند عفونت، آب گیر کرده داخل گوش و گزش حشرات رخ دهد که بهتر است در این مواقع از گوش پاک کن استفاده نکنید. خارش گوش مشکلی رایج است که می تواند آزار دهنده باشد، اما معمولا مضر نیست. درمان خارش گوش به دلیل زمینه ای آن بستگی دارد و ممکن است شامل استفاده از قطره ها، آنتی بیوتیک ها یا تزریق شود. از دلایل خارش گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت گوش

گاهی اوقات، خارش گوش می تواند به واسطه یک عفونت شکل گرفته یا نشانه ای از پیشرفت آن باشد. باکتری ها و ویروس ها می توانند موجب عفونت های گوش مرتبط با سرماخوردگی و آنفلوآنزا شوند. عفونت ها می توانند به واسطه به دام افتادن آب در گوش یا انباشت جرم گوش نیز شکل بگیرند. عفونت های مزمن گوش عودکننده هستند و برای بهبودی ممکن است به درمان پزشکی نیاز باشد.

خشکی گوش

گوش ها معمولا چربی و جرم تولید می کنند تا تمیزی و سلامت خود را حفظ کنند. اگر فردی گوش خود را بیش از حد تمیز کند، این شرایط می تواند به حذف جرم گوش و خشکی آن منجر شده و خارش گوش را موجب شود. همچنین، برخی افراد ممکن است به اندازه کافی جرم گوش تولید نکنند که این شرایط نیز می تواند به خشکی گوش منجر شود. اگر فردی به خشکی گوش مبتلاست ممکن است با پوسته های خشک پوست در اطراف گوش خود مواجه شود.

آلرژی های غذایی

یک واکنش آلرژیک به یک غذای خاص می تواند موجب احساس خارش در گوش شود. از آلرژی های غذایی شایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-مغز دانه ها

-شیر

-ماهی و نرمتنان صدفدار

-گندم

-سویا

افراد ممکن است خارش در دیگر قسمت های صورت را نیز تجربه کنند. برخی افراد نیز با بروز کهیر مواجه می شوند. سندرم آلرژی دهانی نوعی واکنش آلرژیک است که معمولا موجب خارش در اطراف دهان می شود اما برخی افراد خارش در گوش ها را نیز گزارش کرده اند.

از غذاهای رایج که موجب سندرم آلرژی دهانی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-میوه هایی از قبیل: سیب، ملون، گیلاس، کیوی، و موز

-دانه های آفتابگردان

-بادام

-فندق

دشواری در تنفس پس از مصرف یا تماس با این آلرژن ها ممکن است با آنافیلاکسی (شوک آلرژیک) مواجه شده باشد. این یک وضعیت اضطراری و نیازمند دریافت کمک پزشکی فوری است.

انسداد جرم گوش

انباشت جرم گوش می تواند موجب خارش در گوش ها شده و شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. گوش ها برای کمک به پاکسازی خود و محافظت از گوش داخلی در برابر عفونت جرم تولید می کنند. جرم گوش به طور طبیعی به سمت بیرون گوش حرکت می کند و سلول های مرده پوست و مواد زائد دیگر را نیز با خود حمل می کند.

انباشت جرم گوش می تواند به واسطه وارد کردن چیزی به کانال گوش، تونلی کوچک است که گوش خارجی را به گوش میانی و داخلی مرتبط می کند، رخ دهد.

استفاده از گوش پاک کن، یا ورود هر چیز دیگر به داخل گوش می تواند کانال گوش را تحریک کرده، جرم گوش را به سمت عقب هل داده و موجب انسداد شود.

انسداد جرم گوش می تواند باکتری ها را در گوش به دام انداخته و زمینه ساز یک عفونت شود.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.