برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

هواپیمای بوئینگ 747 (Boeing 747) یک هواپیمای جت 4 موتوره بزرگ است که در سال 1970 ساخته شد. این هواپیمای مسافربری بهترین تولید شرکت بوئینگ است

 

هواپیمای بوئینگ 747 (Boeing 747) یک هواپیمای جت 4 موتوره بزرگ است که در سال 1970 ساخته شد. این هواپیمای مسافربری بهترین تولید شرکت بوئینگ است که دارای دو طبقه بوده و توانایی جابجایی 550 مسافر را دارد. بوئینگ 747 که به جامبوجت نیز معروف است، به مدت 40 سال بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا بوده و در حال حاضر نیز به عنوان دومین هواپیمای بزرگ جهان شناخته می شود. بسیاری از شرکت های هواپیماسازی، بوئینگ 747 را به عنوان الگوی خود در نظر گرفته و برای ساخت هواپیماهای دیگر از آن الهام گرفته اند. در این بخش با همگردی همراه باشید تا به بیان نکات جالبی در مورد هواپیمای بوئینگ 747 یا جامبوجت بپردازیم.

هواپیمای بوئینگ 747 بوئینگ دو طبقه ای

بوئینگ 747 در دو طبقه طراحی شده که برای رفتن به طبقه دوم 14 پله تعبیه شده است. مساحت طبقه بالایی این هواپیما نیز برابر کل مساحت یک بوئینگ 737 است.

اندازه هواپیما

اندازه هواپیمای بوئینگ 747 به حدی است که می توان اولین هواپیمای تاریخ مربوط به برادران رایت را در آن جای داد.

ظرفیت هواپیما

بوئینگ 747 ظرفیت حدود 350 تا 400 نفر را دارد، اما جالب است بدانید که این هواپیما در یکی از پروازهای خود حدود 1،087 مسافر را جابجا کرد! تعداد کل مسافرانی که تاکنون با جیمبوجت پرواز کرده اند بیش از 3.5 میلیارد نفر بوده است که این تعداد بیش از نصفی از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

بوئینگ دو طبقه ایرنگ آمیزی بوئینگ 747

آیا می دانید اگر حدود 30 دقیقه با یک جریان آب متعادل دوش بگیرید، چقدر آب مصرف می کنید؟! جالب است بدانید در این زمان حدود 340 لیتر آب مصرف می شود که معادل میزان رنگ مورد نیاز برای رنگ آمیزی بوئینگ 747 است.

هواپیمای باربری یا مسافری!

اولین طراحی هواپیما با این برنامه ریزی انجام شده بود که مسافرت های فراصوت را امکان پذیر سازد. اما با توجه به بدنه قدیمی هواپیما این امکان میسر نشد و بوئینگ 747 تنها برای سفر فروصوت مورد استفاده قرار گرفت. در واقع می توان گفت هدف از طراحی این هواپیما تبدیل آن به یک هواپیمای باربری بوده است.

تغییر در طراحی هواپیما برای استفاده خاص

شرکت بوئینگ دارای 1500 هواپیمای 747 می باشد که 15 عدد از آن ها را برای موارد گوناگون تغییر داده است. برخی از هواپیماها برای نیروی دریایی استفاده شده و تانکرهای آن ها سوخت بیشتری را دریافت می کند. از این نمونه می توان E-5 را نام برد که مرکز فرماندهی نظامی و حمل شاتل فضایی است. هواپیمای دیگر بوئینگ دریم لیفتر (Dreamlifter) می باشد. این هواپیما شبیه به یک مار آناکوندا است که به نظر می رسد یک اسب را قورت داده است. این تغییر به دلیل جابه جایی بدنه جامبوجت های جدید انجام شد. برخی از جامبوجت ها نیز طوری طراحی شده اند که بتوان آن ها را به هواپیمای باربری تبدیل کرد.

بوئینگ دریم لیفتر اجزای هواپیما

نکاتی که در مورد اجزای این هواپیما وجود دارد شامل موارد زیر است:
در کابین خلبان این هواپیما 350 دکمه، عقربه و لامپ وجود دارد که می توان گفت تقریبا به ازای هر روز از سال یک دکمه در بوئینگ 747 دیده می شود.
قطر فن موتور بوئینگ 747 تقریبا به اندازه عرض بمب افکن B-29 است.
برای جلوگیری از انفجار چرخ های هواپیما، داخل چرخ های اهرم فرود را با نیتروژن پر کرده اند.

اجزای هواپیما

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.