برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

در گذشته بناها و سازه های بسیاری ساخته شدند که جز عجایب هفتگانه باستان به حساب می آمدند و جذابیت خاصی داشتند و دارند. عجایب هفتگانه عهد باستان از این

 

در گذشته بناها و سازه های بسیاری ساخته شدند که جز عجایب هفتگانه باستان به حساب می آمدند و جذابیت خاصی داشتند و دارند. عجایب هفتگانه عهد باستان از این دسته می باشند که شاید در ذهن بسیاری دلیل نام گیری این بناها، پیچیدگی در ساخت آن ها باشد، اما به دلیل مقدس بودن عدد 7 این عجایب به این تعداد می باشند و نه آن که تنها هفت بنا با پیچیدگی خاص وجود دارد. لیست های متفاوتی از عجایب باستان شناسی جهان در دوره های باستان و جدید وجود دارد. پیشینه معرفی عجایب هفتگانه باستان را می توان به سال 225 قبل از میلاد برگرداند. عجایب هفتگانه عهد باستان اولیه که به نام themata به معنای آن که باید ببینید، توسط فیلو در بیزانس معرفی شدند. از این عجایب هفتگانه باستان تنها یکی از آن ها باقی مانده است که آن هم هرم بزرگ جیزه است. لیستی که فیلو تهیه کرد توسط بسیاری از افراد دست خوش تغییر شد و افرادی مانند هرودوت معتقد بود مارپیچ مصری باید در صدر این لیست قرار بگیرد. افراد دیگری مانند آنتی پاتر و کالیماخو نیز معتقد بودند دیگر بناها و آثار می توانند جایگزین مواردی شوند که در لیست فیلو قرار دارد. اما همچنان عجایب هفتگانه عهد باستان که امروزه به طور رسمی شناخته می شود، لیستی است که فیلو آن را معرفی کرده است. در ادامه با ما در مجله همگردی همراه باشید تا با این عجایب باستان شناسی جهان آشنا شویم...
عجایب هفتگانه باستان

هرم بزرگ جیزه در مصر

این هرم بزرگ با تقارن و ارتفاع باشکوهی که دارد، هر بازدید کننده ای را در حیرت فرو می برد و بسیار فریبنده می باشد. این هرم در گذشته بسیار رمزآلود و ناشناخته بوده است. تا 4000 سال بعد از ساخت این هرم، بلندترین سازه در جهان این هرم بزرگ بوده است. ساخت هرم جیزه بین سال های 2584 تا 2561 قبل از میلاد، صورت گرفته است. این هرم برای فرعون مصری، خوفو ساخته شده است. در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 ، محیط داخلی این حرم مورد حفاری قرار گرفت.
هرم بزرگ جیزه در مصر

باغ های معلق بابل

در وجود این باغ ها تردید وجود دارد، از طرفی از زبان هرودوت پدر تاریخ، چنین باغ هایی در هیچ کجای بابل وجود نداشته است. اما از سوی دیگر نویسنده باستانی دیودورس سیسیلی، این باغ های را همچون تراس های روی همی که 23 متر اراتفاع دارند، توصیف کرده است. همچنین در این باغ برای آبیاری گیاهان، صفحات خودآبیاری و همچنین جانوران عجیب و غریبی وجود دارند. بر این اسا این باغ ها در بین سال های 562 تا 605 قبل از میلاد به عنوان هدیه آمیتیس، همسر بخت نصر، از طرف او ساخته شد. آمیتیس که دلتنگ کوه ها و فضای هگمتانه سرزمین مادری اش بوده است، بخت نصر دستور ساخت یک کوه در بابل را می دهد. از جمله افراد دیگری که معتقد به وجود چنین باغ هایی در بابل هستند، فیلو و استرابون مورخ می باشند. این باغ ها به باور آنها توسط یک زلزله در سده اول بعد از میلاد مسیح، خراب شده است.

باغ های معلق بابل

مجسمه زئوس در المپیا یونان

این مجسمه بسیار بزرگ به دست فی دیاس که معبد پارتنون در آتن را نیز ساخته است، ساخته شده بود و از عجایب باستان شناسی جهان است. این مجسمه دارای پوسته ای از عاج بود که جامه بر روی آن از طلا بوده است و بر روی تختی نشسته بوده است. ارتفاع این مجسمه 12 متر بوده است که مردم در کنار آن همچون افراد کوتوله بوده اند و حس اقتدار و بزرگی را به آن ها القا می کرده است. این مجسمه بعد از مسیحیت و مبارزه با آیین بت پرستی مورد بی عنایتی قرار گرفت و بخشی از آن صدمه دید. بعد از مدتی این مجسمه بزرگ و زیبا به قسطنطنیه انتقال پیدا کرد که در آن جا در قرن 5 یا 6 به دلیل وقوع زلزله تخریب شد و به طور کامل از بین رفت.

مجسمه زئوس در المپیا یونان

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.