برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

مرزهای بین کشوری واقعاً خیلی عجیب هستند، آنقدر عجیب که حتی ممکن است از میان یک میز غذاخوری بگذرند! در این مطلب چند دانستنی گیج‌کننده

 

ماجرای آمریکا و مرزش

دولت ایالات‌متحده بیش از 930 کیلومتر دیوار روی مرز آمریکا و مکزیک کشیده است تا جدایی مرزی این دو کشور را پررنگ‌تر کند. البته ساخت این مرز در قسمت‌هایی با مشکل روبرو شد. گویا دولت آمریکا به دلیل مجوزها و قوانین گوناگون نمی‌تواند هرجای طول مرز که دلش خواست دیوار بکشد. بنابراین در بعضی مناطق مرزی دولت دلش را به دریا زده و چند کیلومتر دیوار به داخل خاک کشور کشیده است که این سبب شده برخی شهروندان آمریکایی بین مرز و دیوار قرنطینه شوند.

برای نمونه یک بخش از این دیوار مرزی از میان محوطه یک دانشکده رد می‌شود؛ و بین مزرعه و طویله یک کشاورز نیز دیواری کشیده شده است.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

همان دیوار معروف

 

اِنکِلاو

انکلاو کشوری است که کاملاً درون خاک کشور دیگری قرار گرفته باشد. مثلاً کشور لسوتو، انکلاوی در کشور آفریقای جنوبی و واتیکان، انکلاوی در ایتالیا است.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

کشور لسوتو که تمام در کشور آفریقای جنوبی واقع شده است.

انکلاوها جالب و شگفت‌انگیزند، اما بگذارید ژرف‌تر به موضوع نگاه کنیم و به دنبال جزئیات جذاب‌تر آن باشیم. زیرا در جهان چند مورد انکلاو دوگانه نیز وجود دارد. دو کشور فرضی آ و ب را در نظر بگیرید. اگر قسمتی از کشور آ کاملاً درون کشور ب بوده و دوباره این مجموعه کاملاً درون بقیه قلمروی کشور آ قرار بگیرد، به آن یک انکلاو دوگانه می‌گوییم. چند نمونه از این دسته موارد را در ادامه خواهید خواند:

 

امارات متحده عربی

در زیر نقشه بخشی از کشور امارات را می‌بینید. یک اکسکِلاو از کشور عمان درون امارات است (اکسکلاو بخشی از یک کشور است که از سرزمین‌های اصلی و به هم چسبیده آن کاملاً جدا و به دور است) که آن را با خط‌کشی قرمز نشان داده‌ایم. اما امارات نیز مالک بخش کوچکی از این اکسکلاو است که با خط سبز برجسته شده است. یعنی بخشی از خاک امارات کاملاً در قسمتی از عمان است و این مجموعه خود به‌ دور از سرزمین‌های اصلی عمان و درون کشور امارات واقع شده است.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

 

هلند و بلژیک

فکر کردید انکلاوهای دوگانه این‌چنینی خیلی عجیب‌اند؟ کمی شکیبا باشید، شگفتی‌های بیشتری هم در جهان هست. در مرز هلند و بلژیک شهری به نام بارلی وجود دارد که در تصویر زیر می‌بینید چگونه بین این دو کشور تقسیم شده است.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

در آن‌سوی مرز که متعلق به کشور هلند است ده‌ها اکسکلاو از کشور بلژیک دیده می‌شود که درون بسیاری از این اکسکلاوها، انکلاوهای هلند قرار گرفته‌اند. و شگفت‌آورتر آن‌که نه‌ تنها همه این مرزبندی‌ها از میان شهر (و حتی از وسط رستوران‌ها و اتاق‌های پذیرایی خانه‌ها) مشخص شده‌اند، بلکه قوانین جداگانه دو کشور در هر قلمرو و انکلاو و اکسکلاو به‌طور سفت‌وسخت پیگیری و به اجرا گذاشته می‌شوند.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

مثلاً مدت‌ها قوانین دو کشور هلند و بلژیک در مورد این‌که رستوران‌ها تا چه ساعتی می‌توانند باز باشند، متفاوت بود. به همین خاطر در بسیاری از رستوران‌های شهر بارلی که مرز از وسط آن‌ها رد می‌شود، مشتریان باید بلند می‌شدند و در میزهای کشوری می‌نشستند که ساعت کاری‌اش طولانی‌تر بود.

عجیب‌وغریب‌ترین مرزهای بین کشوری جهان

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.