برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

در ایران، چندین روستای بسیار معروف وجود دارند که یکی از آن ها، روستای صخره ای کندوان است. روستای کندوان اسکو در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر تبریز واقع

 

در ایران، چندین روستای بسیار معروف وجود دارند که یکی از آن ها، روستای صخره ای کندوان است. روستای کندوان اسکو در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکیشهر تبریز واقع شده و در سال مسافران و گردشگران بسیاری به دیدن آن می آیند. در ادامه به معرفی معماری روستای کندوان می پردازیم و شما خواهید دانست کهروستای کندوان کجاست.

روستای صخره ای کندوان

معرفی

در استان آذربایجان شرقی و در فاصله 2 ساعته با مرکز این استان یعنی تبریز و در کنار شهر اسکو، روستایی زیبا به نام روستای صخره ای کندوان قرار گرفته است.روستای کندوان اسکو را می توان جز قدیمی ترین روستاها دانست که قدمت آن مربوط به 6000 سال پیش می شود. البته زمان دقیق ساخت آن مشخص نیست. برخی می گویند به زمان قبل از اسلام بر می گردد و برخی معتقدند که در قرن 7 میلادی ساخته شده است. خانه ها در این روستا در صخره ها ساخته شده و گفته می شود قدمت آن ها به 700 سال پیش بر می گردد. در مورد افرادی که در ابتدا در این روستا زندگی می کردند نیز چندین نظر وجود دارد. برخی می گویند که با توجه به اشیای پیدا شده، می توان گفت که زندگی در این روستا از زمانی قبل از ایلخانان وجود داشته است. برخی دیگر می گویند که کسانی که برای اولین بار در این روستا سکنی گزیدند از اهالی حیله ور بودند و در واقع از دست مغول ها فرار کرده و به این روستا پناه آورده بودند. نکته قابل توجه در مورد روستای کندوان اسکو این است که جز 3 روستای صخره ای در کل دنیا است و ویژگی به خصوص این روستا این است که در دنیا، تنها روستایی است که در آن همچنان مردم زندگی می کنند و جمعیتی 800 نفره دارد. دو نظریه در مورد نام این روستا وجود دارد. یکی آنکه کلمه کند در زبان ترکی به معنای روستا است و به همین دلیل نام این روستا کندوان گذاشته شده و نظریه دیگر شبیه بودن روستا به کندوی عسل است. لازم به ذکر است که نام دیگر این روستا که خیلی کم از آن استفاده می شود، کندجان است. با توجه به موقعیتی که این روستا دارد، آب و هوا در این روستا بسیار سرد است به صورتی که نیمی از سال روستای صخره ای کندوان در یخبندان به سر می برد.

روستای صخره ای کندوان 2

روستای صخره ای کندوان 3

خانه های روستای کندوان

صخره هایی که در حال حاضر خانه های روستا را در آن ها می بینیم، از گدازه های آتشفشان کوه سهند به وجود آمده که مردم خانه های خود که به اسم کران معروفند را در آن ها حفر کردند. کران ها شکل های استوانه ای دارند و تعداد طبقاتشان بین دو تا 4 طبقه است. در طبقه اول این خانه ها حیوانات را نگهداری می کردند و در طبقات بالاتر افراد زندگی می کردند که در آن ها حفره های بزرگی برای عبور نور را می بینیم. جالب است بدانید که در هر کران، طبقات مجزا هستند و هیچ ارتباطی از داخل کران بین آن ها وجود ندارد. بلندترین کرانی که در روستای کندوان وجود دارد، دارای 40 متر ارتفاع است. همانطور که گفته شد، روستای کندوان اسکو دارای آب و هوای بسیار سردی است، برای همین این کران ها در فصل زمستان فضای داخلی گرم و در فصل تابستان فضای داخلی خنکی دارند و آن هم به دلیل معماری روستای کندوان است. در حال حاضر می توان از برخی از این کران ها دیدن کرد که این اجازه را صاحبان آن ها با دریافت مبلغی می دهند. برخی دیگر از این کران ها به مکانی برای فروش صنایع دستی و سوغات تبدیل شده اند. در کنار خانه های این روستا کران هایی با کاربری هایی همچون مسجد و مدرسه می بینیم که بزرگترین کران روستا با 3 طبقه متعلق به مسجد است. طبقه اول کران مسجد مربوط به نگهداری حیوانات، طبقه سوم برای سکونت و طبقه دوم برای مسجد است. در چند سال گذشته، چندین ساختمان در اطراف این روستا ساخته شدند که ساختار کلی و زیبای این روستا را به هم ریخته اند.

روستای صخره ای کندوان 4

اقامت

در مطلب روستای کندوان کجاست، باید بدانید که در کندوان هتل بسیار جذابی به نام هتل لاله وجود دارد که جز سه هتل سنگی در کل دنیا به حساب می آید. این هتل سنگی از چندین کران که به 40 عدد می رسند، تشکیل شده و در آن رستورانی با گنجایش 120 نفر وجود دارد. اتاق های این هتل در معماری روستای کندوان دارای امکانات بسیاری است و در آن می توان اقامت بسیار خوبی را تجربه کرد. هتل سنگی این روستا، جز ساختمان های مدرنی است که به جذب توریست بیشتر به معماری روستای کندوان کمک کرده است.

روستای صخره ای کندوان 5

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.