برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

کویر مرنجاب  از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است و در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این منطقه کویری علاوه بر زیبایی های طبیعی، پوشیده شده 

کویر مرنجاب از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است و در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این منطقه کویری علاوه بر زیبایی های طبیعی، پوشیده شده از نمونه های متنوع گیاهی و جانوری است که محیط را برای علاقمندان به طبیعت بسیار جذاب و دیدنی می کند و به همین دلیل است که کویر مرنجاب میان کویرگردان از محبوبیت بالایی برخوردار است. تپه های شنی بلند و جنگلهای تاق، جلوه فوق العاده زیبایی به این منطقه بخشیده اند و دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان نیز، نقاط دیدنی این منطقه محسوب می شوند.

امروزه تنها گشت و گذار در طبیعت محدود به مناطق دریایی و جنگلی نمی شود بلکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح آگاهی علاقه مندان به گردش، مناطق کویری و بیابانی طرفداران بسیار زیادی پیدا کردند. کویر مرنجاب نیز یکی از بهترین کویرهای ایران است که می توانید برای سفرهای بیابانی خود انتخاب کنید و از ماجراجویی در رمل های آن لذت ببرید.

این مناطق به دلیل بکر بودن و موقعیت خاص و منحصر به فرد، حس کنجکاوی را در افراد ماجراجو بر می انگیزد و آنها را به سمت خود فرا می خواند. بیهوده نگفته اند که کویر مسافرانش را جادو می کند. امکان ندارد پا به آن بگذارید و ذهنتان مداوم درگیر آن نباشد گویی نیاز دارید مداوم به آن رفته و در محیط رازآلودش خلوت کنید. شن های روان، پوشش گیاهی و جانوری، حس کشف رازهای کویر و از همه مهم تر در دسترس نبودن راحت کویر، جذابیت زیادی همراه دارد.

کویر مرنجاب یکی از این موهبت های الهی به شمار می رود که به یکی از قطب های اصلی کویرگردی در ایران نیز تبدیل شده است. گفته می شود نام این کویر را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است. مرنجاب در اصل نام کاروانسرا و قناتی بوده است که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و پس از آن، مناطق اطراف آن به کویر مرنجاب مشهور شده است. بعضی نیز می گویند که کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این کویر کاری بسیار طاقت فرسا و سخت بوده به همین دلیل به آن مرد رنج آب می گفتند که رفته رفته تغییر کرد و به مرنجاب تبدیل شد.

شاید در تصورات شما کویر منطقه ای خشک و بی آب و علف باشد اما باید بدانید به دلیل وجود آب و غذای مناسب، کویر مرنجاب از پوشش جانوری و حتی گیاهی غنی برخوردار است. وجود حیواناتی مانند گرگ، شغال، روباه شنی، آفتاب پرست، بزمجه، کفتار، انواع مار و مارمولک و عقرب، پرندگانی همچون عقاب و شاهین به علاوه گیاهانی مثل گز، تاق، ارته، اسکنبیل، قیچ و دم گاوی بر این ادعا صحه می گذارند.

برای رسیدن به کویر مرنجاب و عبور از آن مسیرهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام جذابیت هایی به همراه می آورد با این وجود اگر قصد دارید با استفاده از خودروی سواری به این سفر بروید توصیه می کنیم از مسیر اصلی (شهرستان آران و بیدگل) اقدام کنید. البته می توان از دیگر مسیرها هم سفر کرد اما این کار نیاز به خودروهای دو دیفرانسیل و تجهیزات کامل و بعضا پرهزینه به علاوه یک راهنمای بسیار ماهر دارد.

 

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.