برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

همانطور که می دانید کاشان یکی از زیباترین شهرهای تاریخی کشورمان ایران است و هر گوشه از آن را که می نگریم به جاذبه های گردشگری بسیاری بر می خوریم. در این شهر بنا های باستانی و تاریخی بسیاری.......

همانطور که می دانید کاشان یکی از زیباترین شهرهای تاریخی کشورمان ایران است و هر گوشه از آن را که می نگریم به جاذبه های گردشگری بسیاری بر می خوریم. در این شهر بنا های باستانی و تاریخی بسیاری وجود دارد که یکی از بنام ترین آن ها آتشکده نیاسر است و امروزه لقب کاربردی ترین بنای کاشان را به دوش می کشد. اگر کنجکاوید بدانید چرا آتشکده نیاسر به کاربردی ترین بنای کاشان معروف شده است، در ادامه این مقاله با لحظه آخر همراه باشید.

آتشکده نیاسر که با نام چهارتاقی نیاسر نیز خوانده می شود، در ارتفاعات شهر نیاسر کاشان و بالای صخره ای مرتفع به نام تالار نیاسر واقع شده است. این آتشکده در واقع یک بنای تاریخی ارزشمند است که به دوره ساسانی تعلق داشته و آن را به اردشیر بابکان نسبت می دهند. این بنا کهن ترین و قدیمی ترین بنای تاریخی این منطقه محسوب می شود و از این رو دارای شهرت زیادی بین گردشگران تور کاشان می باشد.
 امروزه برخی از پژوهشگران متعقدند که آتشکده نیاسر یک بنای علمی – باستانی است و از جمله معدود ترین تقویم های آفتابی سالم ایران و جهان به شمار می رود. در واقع این بنا عملکردی همانند تقویم داشته و طوری ساخته شده که در ابتدا و اواسط هر فصل، طلوع و غروب خورشید از یکی از روزنه های آن دیده می شود. به همین علت است که امروزه آتشکده نیاسر را کاربردی ترین بنای کاشان معرفی کرده اند. گردشگران تور کاشان جالب است بدانید که دقت محاسباتی چارتاقی نیاسر به عنوان یک تقویم، بسیار بالا تر از دیگر بنا های تقویمی جهان است که هر کدام گاها تا سه درجه خطا دارند.
همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این تقویم آفتابی علاوه بر آن که کاربردی ترین بنای کاشان محسوب می شود، یکی از مهم ترین بنا های تاریخی ایران نیز به شمار می رود. بنای این آتشکده از سنگ هایی که توسط ملات گچ روی هم سوار شده اند، ساخته شده است. داخل بنا و در مرکز آن نیز گودالی به مساحت 196 متر وجود دارد که در قدیم آتش را درون آن قرار می دادند. لازم به ذکر است که این آتشکده یک بار توسط اعراب ویران شد اما توسط مردم بازسازی و مرمت شده و اکنون تا حدودی سالم است. نام آتشکده نیاسر امروزه در فهرست آثار ملی ایران موجود است.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.