برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

دریای سرخ یکی از زیبا ترین دریا های موجود بر روی کره زمین است و ما در این مقاله ‏قصد داریم اطلاعاتی جامع در رابطه با این دریای پر اهمیت در اختیار کاربران سایت ‏لحظه آخر قرار دهیم......

دریای سرخ یکی از زیبا ترین دریا های موجود بر روی کره زمین است و ما در این مقاله ‏قصد داریم اطلاعاتی جامع در رابطه با این دریای پر اهمیت در اختیار کاربران سایت ‏لحظه آخر قرار دهیم.

دریای سرخ، یکی از معروف ترین خلیج های اقیانوس هند می باشد که ما بین شبه‌ ‏جزیره عربستان و شمال شرقی قاره آفریقا واقع شده است. 
خوب است بدانید دریای سرخ به وسیله تنگه باب ‌المندب به اقیانوس هند و به و سیله ‏کانال سوئز به دریای مدیترانه پیوند داده می شود. 
همانطور که پیش تر اشاره کردیم این دریا بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد و به ‏همین جهت با کشور های متعددی همسایه می باشد برخی از کشورهایی که با دریای ‏سرخ همسایه هستند عبارتند از مصر، اردن، عربستان سعودی، یمن، اتیوپی، سودان، ‏جیبوتی. 
موقعیت مکانی دریای سرخ و ارتباط آن با اقیانوس هند و دریای مدیترانه همچنین ‏همسایگی با کشور های مختلف باعث شده تا این دریا در منطقه از اهمیت بسیار بالایی ‏برخوردار باشد. 
دریای سرخ دارای مساحتی غالب بر 430 هزار کیلومتر مربع می باشد همچنین لازم به ‏ذکر است طول دریای سرخ حدود 2200 کیلومتر و پهنای آن حدود 350 کیلومتر می باشد. ‏خوب است بدانید که متوسط عمق دریا سرخ حدود 490 متر می باشد البته عمق این ‏دریای منحصر به فرد در برخی  از نقاط به 2200 متر نیز می رسد. 
در طول تاریخ دریای سرخ همواره مورد توجه بوده و نام های مختلفی داشته است که ‏برخی از آن ها عبارت اند از: دریای قلزم، خلیج عربی(الخلیج العربی)، البحرالاحمر و دریای ‏حجاز. 
دریای سرخ پانزدهمین دریای بزرگ جهان است و به دلایل متعددی معروف شده است ‏که برخی از این دلایل عبارتند از وجود صخره های مرجانی بسیار زیبا و جزایر بی شماری ‏که به مرور زمان در زیر آب های این دریا دفن شده اند. 
وجود نمک بسیار در آب های دریای سرخ و همچنین گرمای بیش از حد منطقه ای که ‏دریا در آن واقع شده است باعث شده که این دریا به یکی از گرم ترین و همچنین شور ‏ترین دریا های موجود بر روی کره زمین تبدیل شود. 
خوب است بدانید که دریای سرخ همواره در معرض وزش باد های شدید بوده و طوفان ‏های متعدد و شدیدی در آن رخ داده است و اغلب دریانوردان بزرگ دنیا خاطرات ‏هیجان انگیزی از این دریا دارد.  
گردشگران تور آفریقا باید بدانند که علت نام گذاری این دریای زیبا وجود آب های سرخ ‏در آن می باشد و اما چه چیزی باعث به وجود آمدن این رنگ خاص در آب های این ‏دریا می باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا دلیل سرخی آب های دریای سرخ را ‏دریابید.  ‏
یکی دیگر از دلایل معروف بودن دریای سرخ رنگ زیبا و منحصر به فرد آن می باشد آب ‏های این دریا به رنگ سرخ بوده و علت این عمر وجود جلبک های سیانو باکتری در بازه ‏های زمانی خاص می باشد.  
جلبک های سیانو باکتری که تریمودیسمیوم ارتراتوم نام دارند پس از مرگ ماده ای ‏ترشح می کنند که منجر به تغییر رنگ آب های دریا می شود، وجود دسته های متععد از ‏جلبک های تریمودیسمیوم اریتراتوم مرده در آب های دریای سرخ باعث شده تا رنگ آب ‏های آن قهوه ای و در برخی مواقع قرمز شود.    
همانطور که می دانید رنگ دریا ها در اثر انعکاس تصویر آسمان در آن ها اغلب  آبی و ‏یا سبز به نظر می رسد و دریای سرخ از این جهات که دارای رنگ قرمز است با تمامی ‏دریا های کره زمین متفاوت است لازم به ذکر است رنگ آب های این دریا در تمامی ‏نقاط آن یکسان نمی باشد و بسته به عمق دریا، تعداد جلبک ها و همچنین غلطت آب ‏متفاوت است.  
البته باید به این نکته توجه کنیم که علت قرمز بودن آب های دریای سرخ وجود مواد ‏معدنی قرمز رنگ نظیر آهن، مس و منگنز در آن نیز می باشد چرا که این دریا منبعی ‏سرشار از مواد معدنی می باشد. 
اگر قصد سفر با تور آفریقا و دیدن این دریای خاص را دارید باید توجه داشته باشید رنگ ‏آب های این دریاچه در زمان طوفان ها به علت جا به جایی آب های دریا و جلبک های ‏موجود در آن، خاکستری می شود  
همچنین لازم به ذکر است که برخی از مردم معتقد اند دریایی که قوم بنی اسرائیل به ‏همراه حضرت موسی از این دریا رد شده اند. 
شاید برایتان جالب باشد که تنها دو دریا بر روی کره زمین وجود دارند که رنگ آب ‏هایشان متفاوت است، یکی از آن ها دریای سرخ و دیگری دریای سیاه می باشد ‏بنابراین اگر با تور آفریقا سفر می کنید بازدید از دریای سرخ را فراموش نکنید. 

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.