برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با انتشار گزارش حسابرسی شده عملکرد دوره شش ماهه سال مالی منتهی به 93.6.31 از تحقق 48 ریال سود به ازای هر سهم و پوشش 436 درصدی سود 11 ریالی برآوردی خبر داده است.

 

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با انتشار گزارش حسابرسی شده عملکرد دوره شش ماهه سال مالی منتهی به 93.6.31 از تحقق 48 ریال سود به ازای هر سهم و پوشش 436 درصدی سود 11 ریالی برآوردی خبر داده است.

به گزارش بورس نیوز، در بخش سرمایه گذاری های بورسی مهمترین بخش پرتفوی "ورنا" را سهام سایپا و ایران خودرو تشکیل می دهد.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود و طبق گزارش ارایه شده از سوی "ورنا" که طی 20 اردیبهشت ماه جاری در سایت اطلاع رسانی کدال منتشر شده، میزان مالکیت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا در نماد "خودرو" در حالی 4.01 درصد اعلام شده که شرکت مذکور در 92.8.28 میزان مالکیت خود را در نماد "خودرو" 11.3 درصد اعلام کرده بود.

از این رو در این گزارش قصد داریم با در نظر گرفتن دو سناریو برای میزان سهام موجود در پرتفوی شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا NAV هر سهم آن را بررسی کنیم.

لازم به یادآوری می باشد در این خصوص سرمایه سایپا هزار و چهل میلیارد تومان و سرمایه ایران خودرو هزار و 200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بطوریکه به ازای هر سهم "ورنا" چهار سهم "خودرو" و 3.4 سهم "سایپا" در پرتفوی این شرکت سرمایه گذاری بورسی وجود دارد.

طبق آخرین گزارش عملکردی "ورنا" از دوره مالی شش ماهه نخست امسال، ارزش پرتفوی براساس قیمت تمام شده کل سهام موجود در آن، رقمی بیش از 631 میلیارد تومان اعلام شده است که از این مبلغ حدود 600 میلیارد تومان آن مربوط به دو سهم خودروسازی سایپا و ایران خودرو است.

 

براین اساس می توان گفت 95 درصد پرتفوی "ورنا" تنها متشکل از سهام دو شرکت بزرگ خودروساز کشور است. علاوه بر اینکه این شرکت سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم و از طریق یکی از زیرمجموعه هایش نیز حدود 6.45 درصد از سهام "خساپا" را در مالکیت خود دارد. چراکه در بخش پرتفوی غیر بورسی، "ورنا" 98 درصد از سهام شرکت توسعه سرمایه رادین را دارا بوده که این زیرمجموعه غیر بورسی، نزدیک به 685 میلیون و 500 هزار سهم شرکت سایپا را در تملک خود دارد.

در مجموع میزان مالکیت مستقیم و غیر مستقیم "ورنا" در دو نماد خودروسازی سایپا و ایران خودرو در نمودار زیر قابل مشاهده است.

   
 
   

در سناریوی اول ، با در نظر گرفتن مالکیت 24.18 و 4.01 درصدی "ورنا" به ترتیب در دو نماد سایپا و ایران خودرو می توان به موارد زیر دست یافت.

 

اما در سناریوی دوم و با توجه به آنکه طبق اطلاعیه های قبلی "ورنا" میزان مالکیت واقعی این شرکت سرمایه گذاری در نماد "خودرو" در کدهای مختلف حدود 11.3 درصد بوده و بخشی از این سهام بابت بدهی های سنوات قبل وثیقه است، ارزش بازاری پرتفوی سرمایه گذاری های بورسی در سهم مذکور به بیش از 359 میلیارد تومان افزایش می یابد که مجموع ارزش آن به 1038 میلیارد تومان می رسد.

از این رو با تقسیم ارزش پرتفوی "ورنا" از محل دو سهم سایپا و ایران خودرو به سرمایه 300 میلیارد تومانی "ورنا"، ارزش خالص دارایی های هر سهم سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا حدود 345 تومان ارزیابی می شود.

در پایان گفتنی است هر سهم "ورنا" در بازار در حالی به قیمتی نزدیک به 130 تومان معامله شده و روند قیمتی متعادلی را در اختیار دارد که این سهم به ارزشی حدود 38 درصد NAV آن معامله می شود؛ بدون آنکه سرمایه گذاران اقبال چندانی به این سهم نشان دهند. حال آنکه در همین مقطع بسیاری از سهام موجود در بازار تنها به دلیل فضای روانی حاکم بر بازار و تحت تأثیر هیجانات بالاتر از ارزش واقعی خود معامله شده و حتی با صف خرید نیز روبه رو می شوند.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.