جمعه, 27 مرداد 1396

برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 اقتصادایران نیاز به سرمایه گذار خارجی دارد تا اگر سرمایه ای در داخل وجود دارد از دایره احتیاط بیرون بیاید و موتور رشد و توسعه بخش های گوناگون اقتصاد را روشن کند .

 

 

برخی از سرمایه داران داخل ایران شاید  باصراحت کمتری  اما این حرف را بر زبان می آورند و از سوی دیگر سرمایه گذاران خارجی نیز به رفتار سرمایه گذاران داخلی و مناسبات آنها با دولت و نهادهای دیگر نگاه می کنند. سرمایه گذاران خارجی باوردارند اگر نرخ رشد سرمایه گذاری از منابع داخلی بالابرود نشانه باز بودن راه ورود است و می شود در باره آمدن گامی به جلو برداشت.

این داستان که به مرغ وتخم مرغ تبدیل شده اقتصاد ایران را به لحاظ سرمایه گذاری در شرایط نامساعد قرار داده است.طلسم نیامدن سرمایه گذاران خارجی را چگونه می توان شکست. به نظر می رسد یک گروه از کارشناسان، اقتصاددانان ،دولتمردان و نمایندگان نهادهای دیگر می توانند و باید بررسی کارشناسانه و ژرف در این باره را در دستور کار قرار دهند .

یک راه مناسب این بود که سرمایه گذاران برتر جهان را شناسایی کنند که این کار انجام شده است . به تازگی فهرست ۱۰۰شرکت غیرمالی برتر جهان در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است  که نشان می دهد این ۱۰۰غول اول جهان در سال میلادی تازه سپری شده رقمی برابر با ۱۳۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند که به طور میانگین ۶۳ درصد این رقم در کشورهای پذیرنده سرمایه گذاری خارجی اتفاق افتاده است.

با یک محاسبه می شود به این نتیجه رسید که ۸۳۰۰ میلیارد دلار آن در خارج از کشور مبدا از سوی این۱۰۰ شرکت کوه پیکر سرمایه گذاری شده است. در سال ۲۰۱۶فروش این ۱۰۰ شرکت برتر جهان معادل ۷۴۰۰ میلیارد دلار بوده است که ۶۴ در صد آن درکشورهای پذیرنده سرمایه بوده است. در سال ۲۰۱۶ معادل ۵۷در صد از ۱۶ میلیون کل کارکنان ۱۰۰بنگاه فراملیتی به شاغلان خارجی اختصاص داشته است.

درمجموع ۱۰۰ هزار بنگاه فرا ملیتی درجهان وجوددارند که ۸۶۰ هزار بنگاه وابسته خارجی به انها در بین کشورهای گوناگونتوزیع شده اند و نقش قابل توجهی در ارزش ستانده ،صادرات کالاها و خدمات و رفع مشکل بیکاری کشورهای جهان ایفا می کنند.


غولها به ایران بیایند


به گزارش ساعت 24، براساس اطلاعات منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران در سال ۲۰۱۶ شرکت رویال داچ شل غول اول جهان بوده است که ارزش داارایی خارجی آن۳۴۹ میلیارد دلار ،فروش خارجی آن ۲۳۲میلیارد دلار و تعدادشاغلان خارجی آن ۶۷ هزار نفر بوده است. شل از جمله شرکتهایی بود که پیش از تحریم های غرب و به ویژه در دورا فعالیت دولتهای اصلاحات در ایران فعال بود.

مدیران این غول  نفتی صنعتی مدتی پس از اجرای برجام به ایران آمدند و اکنون نیز درحال ارزیابی هستند که به ایران بیایند یانه.تویوتا ژاپن دومین غول بزرگ فراملیتی غیر مالی جهان با دارایی خارجی ۳۰۳  میلیارددلارو فروش خارجی ۲۵۴ میلیارددلار پس از رویال داچ شل است. شرکت بی پی انگلیس  نیز با دارایی ۲۳۵ میلیارددلار و فروش خارجی ۱۸۳ میلیارددلار سومین غول برتر غیر مالی جهان به حسا ب می آید. چهارمین  غول فراملیتی غیر مالی جهان توتال فرانسه است که به تازگی قرار دادی با ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی امضا کرده است.

شرکت توتال در حال حاضر ارزش دارایی خارجی خود را به ۳۰۳ میلیارد و ارزش فروش خارجی  را به ۲۵۴ میلیارد دلار رسانده است. به نظر می رسد ایران می تواند با شماری از این ۱۰۰ شرکت برتر غیرمالی جهان درگفت و گو را بازکند و باتوجه به نیاز ۲۰۰ میلیارد سرمایه خارجی مورد نیاز از این شرایط جهانی استفاده کند. ورود هرکدام از این شرکتهای بزرگ می تواند به حل معمای مرغ وتخم مرغ را برطرف کند. گاهی  به فهرست این ۱۰۰ شرکت فراملیتی نشان می دهد کمتر از ۱۰ شرکت در ایران به صورت جزیی فعالت دارند وفقط ۵شرکت از۱۰۰ غول بازار ایران را هدف قرارداده اند.

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.